art by JB

Moja art strona - zapraszam - art by JB

piątek, 16 kwietnia 2021

Goodbye Scotland...

 Nadchodzi czas wyjazdu, zostało kilka dni.. Ale nie żegnam się.. Nie chcę.. Mówię do widzenia.. Spędziłam w Szkocji 14 lat. Zjeździłam wzdłuż i wszerz, dane mi było zobaczyć najbardziej urocze zakątki. Chociaż wszystkie szkockie zakątki są urocze:). Poznałam wspaniałych ludzi, przyjaciół.  Zawsze jednakże wiedziałam, że wrócę.. I właśnie ta chwila nadchodzi. Jest mi smutno ale jednocześnie czuję radość..  Coś się kończy, coś zaczyna.. Szkocja pozostanie w moim sercu.. Zostawiam tu cząstkę siebie, zabieram wspomnienia..

W ostatnią niedzielę wybraliśmy się jeszcze na krótką wycieczkę. 20 minut jazdy samochodem na północ od Aberdeen jest niewielka miejscowość Newburgh. Tamtejszą plażę upodobały sobie foki. Stacjonują tam od lat. Jest ich  bardzo dużo ok 400. Przebywają po drugiej stronie rzeki, która w tym miejscu wpada do morza. Teren gdzie przebywają objęty jest rezerwatem. Można je obserwować z drugiego brzegu. Czasem niektóre bardziej ciekawskie podpływają blisko do ludzi. Można tam dostrzec przynajmniej dwa rodzaje fok: Grey seals - foki szare i Common Seals - foki pospolite. Wszystkie są zachwycające:)


Zdjęcia robione teleobiektywem.

Wejście na plażę

Postanowiliśmy zobaczyć jeszcze jedną atrakcję - Slains Castle. Znamy te miejsca doskonale, o tym zamku już kiedyś pisałam. Imponujące ruiny leżą na krawędzi stromych klifów w pobliżu zatoki Cruden. Historia zamku sięga XIII wieku. Budowla przechodziła różne koleje losu, przez setki lat należała do rodziny Hay. Odwiedzana była przez różne znamienite osobistości. Była nadchnieniem dla pisarzy. Tam narodził się pomysł napisania Draculi. W 1895 roku irlandzki pisarz Bram Stoker przebywał na urlopie w pobliskim Cruden Bay - mieszkał w hoteliku, który istnieje do dziś - patrząc na okazałą budowlę doznał wizji, pod wpływem której napisał swoją najsłynniejszą powieść. W 1916 roku zamek przeszedł w ręce nowego właściciela, który nigdy nie zawitał do niego. W 1925 roku by uniknąć płacenia wysokich podatków, pozbawił budowlę wszystkich dachów. Od tego czasu Slains zaczął popadać w ruinę..

Wzdłuż klifów wiedzie ścieżka spacerowa, widoki zapierają dech w piersiach bez względu na pogodę..






W tygodniu pogoda znacznie się poprawiła. Piękne słońce i błękitne niebo zachęcało do spacerów:

Port i plaża w Aberdeen




W mieście kwitną żonkile:





Tą drogą chodziłam do pracy...


Przygotowania do wyjazdu trwają ale czas na spacer z przyjaciółką zawsze się znajdzie:) 

Taką pogodę miałyśmy w czwartek:)



A więc do widzenia Szkocjo, do widzenia przyjaciele...



Ps 
Z ziołowego świata: ruszajmy po pokrzywę:) To cenne lekarstwo i znakomity kosmetyk. Jest jednym z ziół, które można stosować codziennie. Liście pokrzywy zawierają wiele związków czynnych. Mnóstwo dobrze przyswajalnego żelaza, kwasu foliowego, kwasy organiczne, garbniki, sole mineralne, witaminy - całe mnóstwo dobroci:))


Można wyciskać sok lub pić herbatkę. 

Do następnego razu:))

17 komentarzy:

  1. O, nie wiedziałam, że aż taka zmiana Cię czeka, ale jak piszesz, może to być równie fascynujący czas.
    Nigdy nie widziałam tylu kwiatów naraz. w dodatku moje ulubione narcyzy!
    Krajobrazy Szkocji są niesamowite, nigdy nie byłam, więc zdjęcia oglądam z radością:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkocja jest bardzo piękna Jotko.. Serdecznie Cię pozdrawiam jeszcze stąd:)))

      Usuń
  2. Piękne okolice:) Coś się kończy, ale coś innego się zacznie, powodzenia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witaj pogodnie Bagietki
    Będzie mi brakowało Twojej Szkocji. Co prawda jest Marysia,ale ona unosi się nad chmurami.
    Do zobaczenia ponownie w Polsce.

    OdpowiedzUsuń
  4. Coś się kończy, coś nowego zaczyna, oby na lepsze🤗
    Ja w maju wybiorę się na łąkę po mniszka lekarskiego na syropek zdrowy😉
    Pozdrawiam cieplutko, zdrówka życząc, pogody ducha i uśmiechu🌞☕🍩💛😃🌷
    http://spacerem-przez-zycie.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo:) Syropek z mniszka to samo zdrowie, też będę robić:) Gorąco pozdrawiam już z mojego nowego miejsca:))

      Usuń
    2. Opisz swoje miejsce na ziemi teraźniejsze. Mieszkasz w Polsce?
      Serdeczności zostawiam🌼💛🌞☕😊

      Usuń
  5. Nowe dobre nadejdzie :) Super fotki ❤

    OdpowiedzUsuń
  6. Niezwykłe zdjęcia i przepiękne widoki! Naprawdę robią wrażenie. Z pewnością zostają w sercu na dłużej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością zostaną.. Dziękuję i pozdrawiam:))

      Usuń
  7. Niezwykła Szkocja! Takiej ilości żonkili, ani innych kwiatów, nie zobaczysz nigdzie w Polsce. Czas kwitnących żonkili, to chyba najpiękniejszy czas w szkockich miastach i na okolicznych łąkach i polanach! Zawsze podziwiałam! A Ty zobaczyłas je na pozegnanie. Pięknie Was pożegnała Szkocja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widok łanów kwitnących żonkili pozostanie na zawsze w pamięci.. To jedna z wielu rzeczy, która mnie tam zachwyciła.. Serdecznie pozdrawiam Haniu:)

      Usuń
  8. Witam serdecznie ♡
    Cudowna okolica! Naprawdę pięknie :) Cóż, coś się kończy a coś zaczyna. Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia!
    Te zdjęcia żonkili są piękne, wiesz, nadają się na obraz! :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję:) Tak, czas na nowe.. A nad obrazem też pomyślę:))) Serdecznie pozdrawiam:)

      Usuń